Ekonomi

Asya borsaları düşüyor

Hong Kong’un Hang Seng endeksi %2,5 düşerek bölgedeki kayıplara öncülük etti.

Anakara Çin’de, Xi Jinping eşi benzeri görülmemiş bir üçüncü başkanlık dönemini resmen garantilediğinden, Shenzhen Bileşeni yüzde 1 ve Şanghay Bileşik yüzde 0,7 düştü.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 1,8 düştü. Silicon Valley Bank ile ilgili endişeler arasında banka hisselerinin öncülüğünde düşüşlerin görüldüğü Wall Street’teki satışlar devam etti. Güney Kore’de Kospi yüzde 1.12, Kosdaq yüzde 2 düştü.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 1,2 ve Topix yüzde 1,3 değer kaybetti ve Japonya Merkez Bankası faiz oranlarını büyük ölçüde beklentilerle uyumlu olarak yüzde -0,1’de tuttu.

Kyodo’nun bildirdiğine göre, Japonya parlamentosu, görevdeki yönetici Haruhiko Kuroda’nın görev süresi 8 Nisan’da sona ermeden önceki son politika toplantısına başkanlık etmesiyle, Kazuo Ueda’yı Japonya Merkez Bankası’nın bir sonraki başkanı olarak onayladı.

BOJ’un faiz toplantısının ardından yapılan açıklamada gösterge faizin yüzde -0,10’da tutulmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi faiz oranlarının değişmeyeceği yönündeydi.

Perşembe günü ABD’de hisse senetleri bir gecede düştü, S&P 500 yüzde 1,8 düşüşle kapandı ve yatırımcılar Cuma günü faiz oranlarını şekillendirebilecek değerli bir maaş bordrosu raporuna hazırlanırken Dow Jones Endüstriyel Ortalama 500 puandan fazla kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu