Haber

Çin Başbakanı Li Qiang, G20 çerçevesinde İtalya ile iletişimi güçlendirmeye hazır

Gelecek yılın Çin-İtalya kapsamlı stratejik ortaklığının 20. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Li, iki tarafa diyalog ve iş birliğini daha da güçlendirmek, kalkınma ve refahı ortaklaşa desteklemek için bu fırsattan yararlanmaya çağrıda bulundu.

YENİ DELHİ, 10 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Qiang, Çin’in küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin güvenliğini ve istikrarını ortaklaşa korumak için G20 çerçevesinde İtalya ile iletişimi ve uyumu güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

Li, bu açıklamayı Cumartesi günü G20 zirvesi çerçevesinde İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile yaptığı görüşmede yaptı.

Başbakan, sağlıklı ve istikrarlı bir Çin-İtalya ilişkisinin her iki ülkenin ortak çıkarlarıyla ve daha sorunsuz kalkınma ihtiyacıyla uyumlu olduğunu belirtti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in kasım ayında Endonezya’nın Bali adasında İtalya Başbakanı Meloni ile bir araya geldiğini belirten Li, tarafların dayanışma ve iş birliğini artırma ve zorluklarla ortak mücadele etme konusunda önemli bir anlaşmaya vardığını hatırlattı.

Gelecek yılın Çin-İtalya kapsamlı stratejik ortaklığının 20. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Li, iki tarafa diyalog ve iş birliğini daha da güçlendirmek, kalkınma ve refahı ortaklaşa desteklemek için bu fırsattan yararlanmaya çağrıda bulundu.

Li ayrıca, Çin’in İtalya ile kurumsal iş birliğini derinleştirmeye ve iki taraf arasındaki işbirliği seviyesini yükseltmek için Çin-İtalya Hükümet Komitesi Ortak Toplantısı gibi işbirliği mekanizmalarından en iyi şekilde yararlanmaya istekli olduğunu belirtti.

Her iki tarafı da ikili ticareti artırmaya devam etmeye çağıran Li, İtalya’nın kaliteli ürünlerinin Çin pazarına girmesi için daha fazla fırsat yaratmak amacıyla pazar erişimini genişletmeye devam edeceklerini vurguladı.

Li, İtalya’nın Çinli işletmelerin bu ülkede yatırım yapması ve iş yapması için adil, eşitlikçi ve ayrımcı olmayan bir iş ortamı sağlayacağını umduğunu ifade etti.

Meloni, İtalya ve Çin’in kadim medeniyetler olarak uzun süredir dostane ilişkileri olan iki ülke olduğunu söyledi.

Çin-İtalya Hükümet Komitesi Ortak Toplantısının başarısından duyduğu memnuniyeti dile getiren Meloni, ikili iş birliğini daha da derinleştirmek amacıyla Çin ile ikili çerçevede etkileşimi ve diyaloğu güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

habergolkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu