Haber

Diyarbakır’da kedi kurtarma operasyonu: 7 kedi kurtarıldı

Diyarbakır’da meydana gelen depremde 4 bloktan birinin çökmesi sonucu 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria siteye kedi kurtarma operasyonu devam ediyor. Şimdiye kadar yıkım çalışmaları sırasında site içinde tespit edilen 7 kedi kurtarılırken, ekipler ‘Jahren’ isimli başka bir kediyi arıyor.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Galeria site Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gördü. İçinde alışveriş merkezinin de bulunduğu 4 bloktan oluşan kompleks, depremde bloklardan biri çöktü. Sonuç olarak 89 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı. Galeria’ya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ‘yarı yıkık’ raporu verildi. Diğer blokların ve 1999 yılında hizmete giren şehrin ilk alışveriş merkezi olan alışveriş merkezinin yıkılmasına karar verildi.

Yıkım dün sabah başladı ve içeride 4 kedi görüldüğü için çalışma yerel saatle 15.00’te durdurulmak zorunda kaldı. Kedileri kurtarmak için drone ve vinçlerle yürütülen arama kurtarma çalışmaları sonuç vermeyince Şırnak’ın Silopi ilçesinden Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait iki helikopter Diyarbakır’a uçtu. Sitenin üzerinde uçan helikopterden bir personel, kedilerin görüldüğü katları incelemek için halatla indirildi. Kedilere ulaşamayınca tekrar helikoptere bindirildi. Akşam saatlerinde arama kurtarma ekiplerinin bir kısmı kediler için vinçle yere indirildi ve operasyonun 7. saatinde ‘Zena’ isimli kedi kurtarıldı. Zena, kontrol için Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi’ne götürüldü. Ayrıca bugün saat 04.00 sıralarında ‘Jahrettin’ isimli bir başka kedi de kurtarılarak sahibi Ezra Elbistan’a teslim edildi. ‘Cahrettin’ sağlık kontrolü için Büyükşehir Belediyesi Hayvan Deva Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. 5 KEDİ DAHA KURTARILDI Daha sonra kompleksten 5 kedi daha kurtarıldı. Şimdiye kadar yıkım çalışmaları sırasında site içinde tespit edilen 7 kedi kurtarılırken, ekipler ‘Jahren’ isimli başka bir kediyi arıyor.

(FOTOĞRAFLAR)Görüntü: Kurtarılan kedinin sahibiyle buluşmasıKurtarma operasyonları

Detaylar

hozathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu