Haber

Hiranur Vakfı, İBB’ye Kaçak Yapılar Nedeniyle Açtığı Davayı Kaybetti

Cinsel istismar skandalıyla ülke gündemine oturan İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı, yasa dışı yapılanmalara damga vuran İBB’ye açtığı davayı kaybetti. Vakfın kaçak yapılarının yıkılmasında İBB’nin önünde bir sakınca yok.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı HKG ile evlenmesi ve HKG’yi yıllarca cinsel istismara maruz bırakması skandalı ülkenin gündemine oturdu.

Skandalın ardından İBB, vakfın Sancaktepe’deki yapılarının kaçak olduğunu tespit ederek 8 Aralık 2022’de mühürledi. İBB’den yapılan açıklamada, 5 blok için ruhsat alan Hiranur Vakfı’nın ruhsatsız olduğu belirtildi. mevzuata aykırı olarak blokların ortasına kaçak site yapmışlar.

Yıkımın önünde hiçbir engel kalmadı

Kaçak yapıları mühürlenen Hiranur Vakfı, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde İBB’ye dava açtı. Vakıf, İBB’nin kaçak yapılara “tatil tutanağı” düzenleyerek mühürleme işlemine ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptal kararı istedi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre mahkeme, 15 Mart’ta Hiranur Vakfı’nın talebini “yürütmeyi durdurma koşullarının bulunmadığı” gerekçesiyle reddetti. Mahkemenin bu kararı ile İBB’nin kaçak yapıları yıkma kararı alması önünde hiçbir engel kalmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu