Teknoloji

İngiltere’den önemli karar: Otonom araç kazalarından üreticiler sorumlu olacak

İngiliz hükümetinin otonom araç geliştirme planı kapsamında, Birleşik Krallık’ta meydana gelen kazalardan yasal olarak sahipleri değil, sürücüsüz araç üreticileri sorumlu olacak.

Kral Charles, hükümetin yaklaşan parlamento oturumu için yasama gündemini belirlerken bir Otomatik Araçlar Yasa Tasarısı sunacağını söyledi.

Mevzuat, şirketlere para cezası verme yetkisi verecek ve sürücüsüz araç kullanan kişiler için kovuşturmaya karşı dokunulmazlık sağlayacak.

Uymayanlara ceza var

Sürücüsüz araç şirketleri, araçlarının önemli durumlarda güvenlik standartlarını karşılayamaması durumunda Birleşik Krallık’ta cezai kovuşturmayla karşı karşıya kalabilir.

Tasarı aynı zamanda aldatıcı pazarlamayı da yasaklayacak; Bu, yalnızca güvenlik eşiğini karşılayan araçların sürücüsüz araç olarak pazarlanabileceği anlamına geliyor.

Hükümet, tasarının kullanıcıları koruyacağını ve sektördeki güvenliği artıracağını söyledi. Devlet, “Araç kendi kendine hareket ettiğinde, aracın sürülmesinden bir kişi değil, şirket sorumlu olacaktır.”söz konusu.

Sürücüsüz araç endüstrisi uzmanları, ulusal düzenleyici çerçevelerin ve yasal sorumluluğun tesis edilmesinin, otonom araçların ve sigorta şirketlerinin teminat sunmasının kamu tarafından kabul edilmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Tasarı, olayları soruşturmak ve güvenlik çerçevesini iyileştirmek için süreçler oluşturacak ve aynı zamanda araçların sürücüsüz araç olarak sınıflandırılmasına ilişkin eşiği de belirleyecek.

Sürücüsüz araçların test edilmesinde eyaletlerin başı çektiği ABD’de, Kaliforniya düzenleyicileri geçen ay General Motors’un sürücüsüz araç birimi Cruise’dan, teknolojinin güvenliğini “yanlış tanıttığını” söyleyerek araçlarını eyalet yollarından kaldırmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu