Ekonomi

İşte fay hattı üzerine kurulan şehirler! Acil ‘hata yasası’ çağrısı

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde binlerce insan hayatını kaybetti, yüz binlerce insan evlerinden oldu. Depremin açtığı yaralar sarılmaya çalışılırken, Türkiye’de şehirlerin olası depremlere hazırlıkları bir kez daha tartışma konusu oldu.

Konsey Fay sınırında 24 şehir

Tartışmalar devam ederken, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan’dan çarpıcı bir açıklama geldi. Hürriyet gazetesine konuşan Alan, birden fazla büyükşehire sahip 24 ilin fay hattı üzerinde yer aldığını söyledi. Bu şehirlerin yüzölçümü; Bolu, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Kütahya, Burdur, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Bingöl, Hakkari, Erzurum, Tokat olduğunu söyledi. ve Erzincan.

‘Hata yasası’ çağrısı

“Hata yasası getirilmeli. Burada ‘bina yapılamaz’ denmesi gerekiyor. Bu yasa imar planlarına dahil edilmeli” diyen Alan, “Emlakçı faydan 100 metre uzakta bir evi satacaksa bunu bildirmek zorundadır.”

alan dedi ki:

– Afetler Yasası 1959 tarihlidir. Derhal yenilenmelidir. Afet fonu kurulurken mutlaka uluslararası finans kuruluşlarına bağlı bir fon kurulmalıdır.

– Arsa sorunu çözülemediği için konut sorunu da çözülemiyor. Daha önce çözmekle görevli ‘Tapu Dairesi’ vardı. Yeniden açılmalıdır. Ataköy, İstanbul’da Ataşehir bu şekilde kurulmuştur.

– İstanbul için acil bir ‘Stratejik Risk Azaltma Planı’ hazırlanmalıdır. Olası risklerin nereler olduğu ve kaynak alanlar hızlı bir şekilde belirlenmelidir.

– Olası bir depremde deniz, hava ve kara yollarının açık olması kuraldır. Devlet Karayolları ve Demiryolları Genel Müdürlükleri gibi ilgili birimlerle görüşülerek olası riskler azaltılmalıdır.

-İstanbul’da mesela ‘tsunami risk analizi’ araştırıldı. Uyarı işaretleri bile var. Ancak buna uygun olmayan binalar yine de riskli alanlarda kalmaktadır. Acilen bina üretim standartlarımızı tsunamiye uygun hale getirmemiz gerekiyor. Aynı şekilde dere yatakları üzerine yapılan yapılar da yıkılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu