Haber

İzmir’den Osmaniye üreticisine can suyu

İZMİR (İGFA) – Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yeniden ayağa kalkıp üretime başlayan kooperatif ve üyelerine seslenen Lider Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geldiğince yanınızda olacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in deprem bölgesindeki incelemeleri sürüyor. Adıyaman ve Kahramanmaraş’ın ardından genel koordinasyonunu İzmir’in üstlendiği Osmaniye’ye giden Başkan Tunç Soyer, Osmaniye Afet Koordinasyon Birimi’ni ziyaret etti. Birim Başkanı Yusuf İşbitirici’den çalışmalarla ilgili bilgi alan ve bölgede görev yapan belediye personeline teşekkür eden Başkan Soyer, “Kim sıkışırsa İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kapısını çalıyor. Böyle bir tablo var. çok gururluyuz Sizler sayesinde farklı bir iklim oluştu. Çok değerli bir şey” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gökçayır Tarım Kooperatifini ziyaret ederek üreticilerle görüşmeye geldi. Depremde zarar gören halı dokuma tezgahı ve değirmenin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletmeye açılmasının ardından kooperatif yeniden ayağa kalktı. Önder Soyer, kadınların yeniden halı dokumaya başlamasının büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Yeter ki üretin. Sizden halı ve çanta alacağız” dedi. Kooperatifte yöre halkının da desteğiyle kaybolmaya yüz tutan halı motifleri çerçevelenip duvarlara asıldı ve hanımlar halı dokumaya başladı. Ayrıca Yaşar Kemal Tohumculuk Merkezi açıldı. Eğitim çalışmalarının ardından burada üretime başlanacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yer fıstığı yağı elde etmek ve ezmek için makine ve paketleme desteği verilen Yarbaşı Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret etti. Tesisi gezen Başkan Soyer, “Burada üretim durdu. Ama hayat devam ediyor. Üreticilerimizin yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve üretime geri dönebilmelerini sağlayacak çözümler üretmek gerekmektedir. Onun için buradayız. Belediye Başkanımızla birlikte tarımsal üretimi nasıl daha fazla destekleyebiliriz, tarımsal üretimi nasıl zenginleştirebiliriz arayışı içindeyiz. Burada çok değerli bir ürün var. Yer fıstığı… Türkiye’nin toplam üretim kapasitesinin belki de değerli bir kısmı bu bölgeden geliyor. Yer fıstığının katma değerini artıracak salça, yağ, cips gibi ürünlerle çeşitliliği sağlamamız ve pazar ağını geliştirmemiz gerekiyor. Marka tasarımından ambalaj tasarımına kadar profesyonel bazlar alacağız. Tarımsal üretimi desteklemezsek, önünü açmazsak, tarımsal üretimi güçlendirmeye çalışmazsak sadece burası değil Türkiye’nin batısı da kaybeder. Burada üretimin durması, bizim tamamen yoksullaşmamız anlamına geliyor. Tamamen kaybetmemiz gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geldiğince destek olmaya devam edeceğiz.”

Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kaynar, Başkan Soyer’e takviyelerinden dolayı teşekkür etti. Önder Soyer, “Bizi kardeşleriniz gibi sahipleniyorsunuz. Bizim için artık kardeşsiniz. Büyük felaketin yaralarının kolay kolay sarılmayacağı zamana ihtiyaç var. Her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. Kardeşlik kalıcı bir şeydir. Biz seni kalıcı kardeşimiz olarak görüyoruz. Siz gülene ve normal hayata dönene kadar elimizden geldiğince yanınızda olacağız.”

Lider Soyer, depremin ardından dünyaya gelen Bahar bebeği de ziyaret etti. Lider Soyer, bebeklerinin doğumunda annenin her zaman yanında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi doktoru Bahar Tek’e isim veren Halaç ailesinin her zaman yanında olacağını belirtti.

basciftlikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu