Haber

Kayseri’de Yağmur ve Kar Suları Yeraltına Yönlendiriliyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, yağmur ve eriyen kar sularının yer altı sularına geri kazandırılması amacıyla bu yıl 190 adet baca inşa etti.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, KASKİ Genel Müdürlüğü, yağmur ve kar sularından yararlanma uygulaması olan “yağmur hasadı” çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda bu yılın ilk 10 ayında yağmur ve kar sularını yer altına yönlendirmek için 190 adet çökmüş baca inşa edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kent genelinde çeşitli bölgelerde yürütülen proje sayesinde geri dönüşüm açısından değerli kazanımlar elde ettiklerini belirtti.

Büyükkılıç, “Yağmur ve eriyen kar suyunun yeraltı sularına geri döndürülmesi amacıyla çöken baca uygulaması çölleşme ve kuraklıkla mücadele yöntemlerinden biri olarak KASKİ tarafından kullanılıyor. ‘Yağmur hasadı’ olarak da bilinen yöntemle toplam Yağmur sularını toplamak için yılın ilk 10 ayında şehrin çeşitli yerlerine 190 baca inşa edildi. “Yer altına yönlendirildi. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 230’a çıkarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

savur-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu