Haber

Kırgızistan Başbakanı Şangay İşbirliği Örgütü üyelerine Kalkınma Bankası ve Kalkınma Fonu’nun kurulmasını hızlandırma çağrısında bulundu

BİŞKEK, 26 Ekim (Xinhua) — Kırgız Başbakanı Aklikbek Dzhaparov, Şanghay İşbirliği Örgütü üye ülkelerine Şanghay İşbirliği Örgütü Kalkınma Bankası ve Kalkınma Fonu’nun kuruluşunu hızlandırmaları çağrısında bulundu.

Perşembe günü Şanghay İşbirliği Örgütü Üye Devletleri Hükümet Başkanları Konseyi’nin 22. Toplantısında konuşan Caparov, “Şanghay İşbirliği Örgütü Kalkınma Bankası ve Kalkınma Fonu’nun kurulması uzun süredir tartışılıyor.”

Başbakan, “Bizim düşüncemize göre bu yapılar, ortak projelerin uygulanmasını kolaylaştıracak ve Şangay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkeler arasındaki karşılıklı ödemelerde ulusal para birimlerinin payının kademeli olarak artmasını teşvik edecektir.”

Caparov, Şangay İşbirliği Örgütü üyelerinin bu konuda fikir birliğine varmalarını umduğunu ifade etti.

Başbakan, toplantıdaki kritik konulardan birinin Şangay İşbirliği Örgütü üyeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi olduğuna inandığını vurguladı.

Caparov, “Ticaret, üretim, enerji, ulaşım, yatırım, finans, tarım, gümrük, telekomünikasyon ve diğer ortak çıkar konularının yanı sıra yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi için ortak çalışmaların sürdürülmesi önemlidir. “

dikili-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu