Ekonomi

KKM’de faizin bilmecesi: Şu anki faiz ne kadar olacak?

TL mevduat hesaplarına olan faizler son dönemde artarken, yeni düzenleme ile yatırımcılar KKM hesaplarının faiz oranlarını da merak ediyor. Eski düzenlemede Merkez Bankası politika faizinin 3 puan üzerine çıkabilen ve son faiz oranından sonra yüzde 11,5 olan faiz oranlarının artması bekleniyor.

Oranların ne olması bekleniyor?

Yeni çalışma için Reuters’in görüşleri için toplam beş bankacıya danışıldı; Piyasanın, kur koruması sağlamayan yüzde 30 civarındaki faiz oranı ile TL mevduattan daha düşük, kur koruması sağlayan yüzde 11,5 faiz oranının üzerinde ve sınır kaldırılmadan önce oluşmasını bekliyor.

Bir bankacı, “Kamuda ilk fiyatlandırma yüzde 20 ile yüzde 24 arasında” dedi. Bir bankanın döviz masası müdürü bu sabah yaptığı açıklamada, “Bireysel TL faiz oranlarının serbestleştirilmesi, bireysel taraftaki spot döviz talebini KKM mevduatına yönlendirmeyi hedefliyor. TL mevduat faizi yüzde 30 civarında, TL KKM faizi ise şu anki yüzde 11,5’ten yüzde 20’ye, belki biraz üzerine çıkabilir.”

Yurt dışı yerleşikler için bankalar tarafından belirlenecek döviz korumalı mevduatın (KKM) alt limiti cari yüzde 8,5 olan repo faiz oranı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu