Haber

Orta Asya-Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde yeni ufuklar için ortaklık çabaları vurgulandı

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen “Orta Asya-Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi”nde paydaşların çeşitli alanlarda yeni ufuklara yönelik çabaları vurgulandı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Zirve’deki çalışmaların tamamlanmasının ardından ortak açıklama yayınlandı.

Açıklamada, yatırım fırsatları ve çeşitli alanlarda yeni ufuklara yönelik artan karşılıklı ticaret ve paydaş çabaları vurgulandı.

Açıklamada, İslam’a karşı artan nefret ve etnik ayrımcılık söylemine dikkat çekildi ve İslami sembollere ve Müslüman azınlıklara yönelik şiddet eylemlerine ilişkin endişeler kaydedildi.

Toplantıya katılanların “siyasi ve güvenlik diyaloğu ile ekonomik ve yatırım işbirliği dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yeni ufuklara yönelik stratejik ve siyasi diyaloğu teşvik etmenin önemine dikkat çektikleri” belirtildi.

Suudi Arabistan’ın World Expo 2030’a ev sahipliği yapma adaylığının desteklendiği belirtilen açıklamada, bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilecek olan 28. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı “COP28” Çevre Zirvesi’ne de destek verildiği belirtildi. .

Bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin olarak “nükleer silaha sahip ülkeler arasında nükleer çatışma tehlikesinin arttığına” işaret edilen açıklamada, nükleer silah kullanımına izin verilmemesi gerektiğinin altı çizildi.

Bildiride, bir sonraki zirve toplantısının 2025 yılında Özbekistan’ın Semerkant kentinde yapılmasına karar verildiği açıklandı.

haber-bafra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu