Teknoloji

Papara kadın istihdamında sektör ortalamasını ikiye katladı

Türkiye’nin lider fintech şirketlerinden Papara, kadın istihdamında anlamlı bir projeye imza attı. Papara, düzenlediği eğitim programını başarıyla tamamlayan 7 kadın yazılımcıya kariyer fırsatı sundu.

Teknoloji ve yazılım departmanlarında kadın çalışanlara eşit temsil verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğini öncelik olarak benimseyen şirketlerin ortak gündemi haline geldi. 2021 verileri Türkiye’deki her 10 yazılımcıdan sadece birinin kadın olduğunu gösterirken, Türkiye’nin önde gelen finansal teknoloji şirketlerinden Papara anlamlı bir projeye imza attı. Papara’nın eğitim ve meslek platformu Patika iş birliğiyle düzenlediği bootcamp sonunda daha önce diyetisyenlik, mimarlık gibi farklı alanlarda çalışmış adayların da aralarında bulunduğu 7 kadın yazılımcıya kariyer fırsatı sunuldu.

1000’e yakın başvuru yapıldı

Papara’nın Patika iş birliğiyle düzenlediği .Net Core Kadın Programcı Bootcamp eğitim programına 3 hafta içinde 988 aday başvurdu. Ön seçim kriterlerini karşılayan 579 adaydan 376’sı vaka çalışmalarını tamamladı ve bu adaylardan 69’u ile mülakat yapıldı. Papara İnsan ve Kültür ekibi seçilen 30 adayla toplantılar gerçekleştirdi ve 6 haftalık eğitim sürecini başarıyla tamamlayan 7 aday Papara’nın teknoloji ekibine tam zamanlı Yazılım Mühendisi olarak katıldı.

“Teknoloji sektöründe kadın temsilini güçlendirmeyi önemsiyoruz”

Papara CEO’su Emre Kenci, teknoloji bölümünde kadınların temsilini güçlendirmeyi önemsediklerini belirterek, “Papara olarak yaptığımız her işte alışılmış kabulleri değiştirmeye cesaret ediyoruz. Çalışanlarımızın 211’i, %45’i kadındır. Teknoloji grubumuzda ise her dört rolden birini kadın takım arkadaşlarımız üstleniyor. Şubedeki kadın yazılımcı oranının %11,8 olduğu dikkate alındığında, bu rakamlarla Türkiye ortalamasını ikiye katlarken, Avrupa ortalaması olan %22’nin üzerine çıkıyor. üstesinden gelmek başardık. Sürekliliğini sağlayacağımız .Net Core Female Programmer Bootcamp programı da bu anlamda değerli bir adım.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

koycegiz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu