Ekonomi

Türkiye’nin 2 yıllık tahvil getirisi çakıldı! Erdoğan’ın adı yeterdi

Cumhur İttifakı’nın TBMM’de çoğunluğu alması, birinci basamakta yüzde 49,51 oy alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci tıpta da galip gelecek olması piyasaları şekillendirmeye başladı. Düşük faiz oranlarını önceleyen ekonomi politikalarının devam edeceği beklentisi, Türkiye’nin 2 yıllık tahvil getirilerini hızla aşağı çekti.

11 PUAN AŞAĞI

Geçtiğimiz Cuma günü yüzde 16,83 ile bu yılın en yüksek seviyesine tırmanan 2 yıllık DİBS faiz oranı 11 puan düşerek yüzde 5,47 ile tarihi baz seviyesine ulaştı. Bu oran son 5 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin borçlanma faizinde seçim öncesi seviye ile karşılaştırıldığında; Yüzde 67.49 gerileme oldu. 2. el piyasasının değerli göstergesi olarak görülen 2 yıllık tahvil faizindeki düşüş Hazine’nin kasasından daha az para çıkmasını sağlayacak.

10 YILLIK FAİZ YÜZDE 11,59

Ekim 2018 ve Mayıs 2019’da yüzde 26 seviyesini gören Türkiye 2 yıllık gösterge tahvil faizi, 8 Haziran 2022’de yüzde 27 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye’nin 2 yıllık gösterge tahvil faizi günü yüzde 7,9’da tamamladı. . 5 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 15,69, 10 yıllık gösterge tahvilin faizi ise yüzde 11,59 seviyesinde bulunuyor.Bu sert inişte yatırıma, istihdama, üretime, ihracata yönelik politikalara ve düşük faiz oranlarına öncelik veren Türkiye Ekonomi Modeli’nin devam edeceği kararlılığı etkili oldu.

haber-beytussebap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu